Değerli Sektör Paydaşlarımız;

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), Dünyada son 9 yıldır ihracat liderliğini sürdürdüğümüz un sektöründe hizmet veren kuruluşları bir çatı altında toplayan, sürekli gelişim ve çözüm odaklı stratejiler hedefleyen, Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerine yayılmış firmaların kurdukları derneklerin üyelikleriyle kurulan bir çatı sivil toplum kuruluştur. Bu bağlamda sektörle doğrudan veya dolaylı olarak temas halinde olan diğer kurum ve kuruluşlarla devamlı dirsek temasında olan ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarını yürüten TUSAF; 8 Derneği temsil ederek, kamu sektörü kuruluşları, diğer meslek kuruluşları ve sektör paydaşlarıyla iş birliği yapmaktadır.

TUSAF olarak bizler ülkemiz ve dünya un sanayisinin yanında sektör paydaşlarımıza da maksimum fayda sağlamak amacıyla her yıl uluslararası olarak düzenlediğimiz kongre ve sergimizin 17.sini ‘’Üretimde Teknolojik Dönüşümler ve Küresel Riskler’’ temasıyla 9-12 Şubat 2023 Tarihlerinde Kaya Palazzo Golf Otel Antalya’da düzenlemeyi planlamıştık. Ancak 6 Şubat 2023 Tarihinde ülkemizde yaşanan, hepimizi derin yasa boğan 10 ili ve milyonlarca insanı etkileyen deprem felaketi sebebiyle kongremizi erteleme kararı aldık. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu olarak derin üzüntü ve acımızı paylaştığımızı, bu kapsamda tüm sanayicilerimizle birlikte deprem bölgesinde gerekli un ve ekmek tedariği başta olmak üzere tüm ihtiyaç malzemelerini vatandaşlarımıza ulaştırmak ve yaralarımızı sarmak adına felaketin ilk gününden buyana var gücümüzle çalıştığımızı, yaralarımızı birlikte saracağımız ve aydınlık günlere ulaşacağımız ümidi ile milletimizin ve devletimizin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm sektör paydaşlarımızla ülkemiz ve dünya sofralarında eksiksiz bir şekilde yer almak ve temel gıda maddemize erişimin birincil ihtiyaç olmasının bilinciyle çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz. Bu kapsamda TUSAF 17.Uluslararası Kongre ve Sergimizi 22-25 Mayıs 2023 Tarihlerinde Kıbrıs Elexus Otel’de gerçekleştireceğiz.

 Bu kongre un, makarna ve yem sanayicilerini, tüccarları, tedarikçileri, değirmen makinecilerini ve fırıncılık mamulleri üreticileri, alanında uzman panelist ve yöneticiler ile kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri ile birçok sektör paydaşlarını bir araya getirecek, 1000’i aşkın ulusal ve uluslararası delegeyi ağırlayacak ve 40’dan fazla sergi alanının yer alacağı büyük bir organizasyon olacaktır. Kongre ve sergi ile ilgili tüm detayları www.tusaf2023.org ve www.tusaf.org adreslerinden bulabilirsiniz.

Konuşmacılar ve davetlilerle birlikte iklim değişikliği, kuraklık, yeni ticaret dinamikleri, kısıtlı doğal kaynaklarla tarımsal üretimde gelecek stratejisi, hububat ve un piyasaları, dünya tahıl politikaları ve üretimde teknolojik dönüşümler ve ticaret konularını masaya yatırıp, sektörlerin liderleriyle birlikte sorunların değerlendirilip çözüm önerilerinin ortaya konulması hedeflenmektedir.

Kongre dilimiz Türkçe, İngilizce ve Rusça olacaktır.

Anadolu’nun bize armağan ettiği mirasın daha verimli kullanılmasına, buğday veriminin ve kalitesinin artırılmasına katkıda bulunacak bu dünya un ticaret zirvesinde Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu olarak kongrede sizleri aramızda görmenin ve değerli katılımlarınızın bizleri onurlandıracağını belirtmek isteriz.

Saygılarımla.

Haluk TEZCAN
TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı