8-10 Şubat 2019 - Göbeklitepe Gezisi ve Toplantısı

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) ile Beslenme, Eğitim ve Araştırma Vakfı (BESVAK) iş birliği ile Şanlıurfa’da Medeniyetin Başladığı Yer, Buğdayın Bereketiyle: Göbeklitepe Toplantısı düzenlendi. Türkiye’nin Dünya ve insanlık tarihi açısından çok büyük bir öneme sahip olan keşfi Göbeklitepe, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından da yakın takip altına alındı. 2019 yılının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle önemi bir kez daha vurgulanan bölge, tarihi öneminin yanında tarımsal hikâyesi ile de sektörün önde gelen isimlerini buluşturdu. Göbeklitepe Gezisi TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy ‘un Göbeklitepe ’deki açılış konuşmasıyla başladı. Ulusoy ‘’Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan etmesi bizi ayrıca onurlandırmış, bu organizasyonu TUSAF’ ın diğer organizasyonları arasında ayrı ve özel bir yere koymuştur. Göbeklitepe’ nin çok önemli bir miras olduğu aşikâr. Yalnız şunu da unutmamak gerekir ki bunu sadece bizim bilmemiz yetmez. Bu mirası tanıtmak, diğer kuşaklara devretmek bizim görevimizdir. Buğday sayesinde burada medeniyet inşa edilmeye başladı ve bugün buğday beslenmemizde temel rolü oynuyorsa bunların hiçbiri tesadüf değildir. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) olarak, Kendi emeğimizi ve alın terimizi buğdaya katan insanlar olarak ve diğer bütün STK’lar hepimiz buğdayın dünden bugüne soframıza geliş serüvenini dinlemek ve hissetmek üzere buradayız. Eğer ki tarlasını süren çiftçimiz bulduğu heykelin bir anlamı olduğunu düşünmeseydi bugün biz bu mirastan mahrum kalabilirdik. Bugün burada toplantımızı gerçekleştirmemize destek olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm bakanlıklarımıza ve bizi yalnız bırakmayan değerli protokol üyelerimize ve diğer STK’lara ayrı ayrı teşekkür ederim. Hem dünya ihracat şampiyonu olan Un Sanayicilerini temsilen hem de bu mirasın tanıtılmasında bizi dünyanın dört bir yanında temsil eden herkesin adına Medeniyetin Başladığı yer, Buğdayın Bereketiyle: Göbeklitepe temasıyla yapmış olduğumuz bu toplantıya katılımınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyor ve saygı ile selamlıyorum.’’ şeklinde konuştu.

Göbeklitepe gezisine Ak Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, Ak Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ve Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ‘de katıldı. Polat konuşmasında ‘’Şanlıurfa için bu toplantının bir başlangıç, bir tohum olmasını diliyorum. Bizlerde Göbeklitepe için sivil toplum örgütleriyle beraber çalışacağız ve 2023 vizyonumuzu oluşturacağız ‘’dedi. Şanlıurfa Milletvekili Cevheri ise, TUSAF ve BESVAK ‘a ciddi anlamda bir farkındalık yarattığı için teşekkür etti. Konuşmaların ardından TUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusoy ve BESVAK Başkanı Selahattin Dönmez hediyeleri takdim etti.

Açılış konuşmasının ardından BESVAK Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Dönmez, Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu ve Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Başkanı Özkan Taşpınar’da konuşmalarını yaptı. Düzenlenen organizasyon birçok sözlü ve yazılı medya kuruluşunun dikkatini çekti. TUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusoy NTV ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Öğleden sonra oturum ‘’Tarımın Anavatanı Anadolu’’ programıyla başladı ve Şef Ebru Baybara Demir, Besvak Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Odabaşı, Besvak Başkanı Selahattin Dönmez, ICC Başkanı Porf. Hamit Köksal, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Uhri ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Necmi Karul sunumlarını yaptı. Program, katılımcılara hediyelerinin takdim edilmesiyle sona erdi. Aynı gün akşam ise Şanlıurfa’nın tüm dokusunu yansıtan sıra gecesi ile katılımcılar eğlenceli saatler geçirdi.

Şanlıurfa’nın tarihi mekanlarının gezilmesinin ardından‘Sektör Buluşması ve Ekonomi’ oturumu yapıldı ve oturumun açılış konuşmasını TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy yaptı. Ulusoy konuşmasında ‘’Buğday her insandan daha fazla sektör paydaşları için büyük önem arz ediyor. Birinci görevimiz bu zor ekonomik koşullarda halkımıza ekmeği ulaştırmak.

BESVAK’ın desteği bizim için önemli. Buğdaydan una, undan ekmeğe gidiş yolunda bizimle beraberler. Ekmek her zaman tüm dünyanın temel besin kaynağı olacak. Ekonomik mücadelemizi, Ekmeğin mücadelesini toplumumuz için her koşulda vereceğiz.

Toplantılarımıza, Kongrelerimize hız kesmeden devam edeceğiz. ‘’ şeklinde konuştu. Açılış konuşmasının ardından Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Erdal Sağlam moderatörlüğünde başlayan oturumda Global Source Partners’in ekonomisti Dr. Murat Üçer ve TUSİAD’ ın Baş ekonomisti Dr. Zümrüt İmamoğlu sunumlarını yaptı. Oturum, konuşmacılara TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy tarafından hediyelerinin verilmesi ile sona erdi. Programın ardından TUSAF Yönetim Kurulu Üyeleri başta olmak üzere tüm katılımcılar akşam yemeğinde Cevahir Han da buluştu. Sıra gecesi ve oyunlar eşliğinde keyifli bir akşam yemeği geçirildi.

Ayrıca Göbeklitepe programı vesilesiyle Şanlıurfa’da toplanan TUSAF Yönetim Kurulu 2019’un ikinci aylık toplantısını gerçekleştirdi.

TUSAF - BESVAK Göbeklitepe Gezisi ve Toplantısı PDF dosyası için lütfen tıklayınız...

Toplantı sunumlarına ait dosyalar aşağıda yer almakta olup, detaylı incelemek için lütfen isimlerin üzerine tıklayınız.

Öğr. Üyesi Ahmet UHRİ

Dyt. Elvan ODABAŞI

Prof. Dr. Hamit KÖKSEL

Dr. Murat ÜÇER

Uz. Dyt. SelahattinDonmez.pdf

Dr. Zümrüt İMAMOĞLU

HurriyetGaz.Yaz.ErdalSaglamKoseYazisi.JPG

TUSAF Klass 1. 01.03.2019.jpeg

TUSAF Klass 2. 01.03.2019.png