TUSAF Dergisi-Türkiye'nin Unu

Sayı 29

Bilindiği üzere 2023 yılını geride bıraktık. Bu vesileyle yenilenen dergimizin de bir yılını tamamlamış olmanın mutluluğunu dile getirmek istiyorum. Sektörümüzdeki güncel gelişmeleri paylaşmak, başarılarımızı kutlamak...

Detaylar

Sayı 28

2023 yılının sonlarına doğru yaklaşırken, bu yıl ekonomik ve mali dalgalanmaların yanında, iklim değişikliği, doğal afetler, enerji kaynaklarından yaşanan sıkıntılar ile de olsa bu yılında hasat sezonunu bereketli bir şekilde tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Detaylar

Sayı 27

Bilindiği üzere, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) olarak ülkemiz başta olmak üzere tüm Dünyanın en kilit gıda maddesini oluşturan un sanayisini temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olarak sektörümüzün ihtiyaçları doğrultusunda çalışmaların yürütülmesi, sorunlarına çözüm aranması ve sektörün istikrarlı bir biçimde gelişmesine yönelik olarak hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Detaylar

Sayı 26

Bilindiği üzere 6 Şubat 2023 Tarihinde gerçekleşen tarihin en ağır felaketlerinden biri olan iki büyük yıkıcı deprem ile karşı karşıya kaldık. Ülkemizin güneydoğusunda 10 ili ve milyonlarca insanı etkileyen ağır yıkımlarla sonuçlanan bu felaket sonucu ülke olarak zorlu bir dönemden geçmekteyiz.

Detaylar

Sayı 25

Bilindiği üzere, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), Dünyada son 9 yıldır ihracat liderliğini sürdürdüğümüz un sektöründe hizmet veren kuruluşları bir çatı altında toplayan, sürekli gelişim ve çözüm odaklı stratejiler hedefleyen, Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerine yayılmış firmaların kurdukları derneklerin üyelikleriyle kurulan bir çatı sivil toplum kuruluştur.

Detaylar

Sayı 24

Pandeminin etkilerinin halen devam ettiği, iklim değişikliğinin belirgin şekilde hissedildiği ve global ölçekte yaşanan ekonomik dalgalanmalarla geçen zorlu bir yılı geride bıraktık. Sanayiciler olarak ülkemiz ve milletimizin uzun dönemli menfaatleri için tarım ve gıda alanında bu yıl da var gücümüzle çalışıp, dünyadaki bütün sofralarda yerimizi alma hedefimizi gerçekleştireceğiz. Dünya buğday ticaretinde 200 milyon ton barajı bu sene ilk kez geçilerek bir rekor kırıldı. Türkiye un sanayicileri olarak, 4,7 milyar dolarlık dünya un ihracatından yaklaşık 1,1 milyar dolarlık pay alarak, toplam 3 milyon ton ile dünya un ihracat liderliğimizi gururla sürdürmeye devam ediyoruz.

Detaylar

Sayı 23

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), un sektöründe hizmet veren kuruluşları bir çatı altında toplayan ve sürekli gelişim ve çözüm odaklı stratejiler hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda araştırmalar yürüten TUSAF; 8 Derneği temsil ederek, kamu sektörü kuruluşları, diğer meslek kuruluşları ve sektör paydaşlarıyla iş birliği yapmaktadır.

Detaylar

Sayı 22

Küresel ölçekte ekonomik ve sosyal tahribatlara yol açan pandemi sürecinin etkileri hala devam ederken, aşılanmanın hızlanmasıyla aydınlık günler yüzünü göstermeye başladı. İçinde bulunduğumuz bu süreç; sürdürülebilir ekonomik kalkınmada tarım ve gıda sektörünün önemini bir kez daha göstermiştir. Tüm sanayicilerimiz ve sektör pay-daşlarımızın çalışmalarıyla bu zorlu şartlardan daha da güçlenerek çıkmayı başardık.

Detaylar

Sayı 21

Ülkelerin sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda dar boğazlar yaşamasına neden olan Covid-19 pandemisi başlangıcından bu yana bir yılı geride bırakırken, 2021 yılının ilk çeyreğinde de etkilerini devam ettirmektedir. Türkiye olarak yeni yıla yeni umutlarla girerken tüm olumsuzlukları göğüsleyip çalışmayı ve üretmeyi ara vermeden sürdürdük.

Detaylar

Sayı 20

Tüm Dünya ülkeleri gibi bizde pandemi sebebiyle ekonomik ve sosyal açıdan derinden sarsıldığımız bir yılı geride bırakmış bulunuyoruz. Tarih boyunca yardımlaşmanın ve iş birliğinin en güzel örneklerini sergilemiş olan milletimiz sayesinde kültür mirasımızın önemli bir parçası olan sorunları elbirliği ile çözme anlayışımızla birçok ülkeye de örnek olmuş bulunmaktayız.

Detaylar

Sayı 19

Covid-19 salgını patlak vermesinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçerken, dünya genelinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Halkları ve yönetimleri çeşitli zorluklara sürükleyen bu süreç gıda güvenliğinin küresel ölçekteki kilit rolünü bir kez daha gözler önüne sermiş bulunuyor. Kendi kendisine yetebilen bir sektör olmanın dışında, Türkiye un sanayicileri birçok ülke halkına temel gıda maddesi olan unu temin etmenin, onlara güvenilir gıda sunmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Detaylar

Sayı 18

Ülkemizde Kovid-19 salgını etkilerinin hafiflemesi ve normalleşme sürecine geçilmesiyle yılın ilk yarısının sonuna doğru ekonomimizde önemli payı olan sektörlerin tekrar çarkın içine dahil olmaları ve dış ticaretimizdeki hareketlenme Haziran ayı rakamlarına da yansıdı. Mayıs ayı gerçekleştirilen un ihracatı miktarına göre Haziran ayında %4’lük artış yaşanırken, bu artış oranı bir önceki yılın Haziran ayına göre %19 olarak gerçekleşti. İhracat gerçekleştirilen ülke sayısında da Haziran ayında ciddi artış oldu.

Detaylar

Sayı 17

Tüm dünyayı etkisi altına alan, ekonomiden toplumsal yapıya birçok alanda tahribat yaratan Kovid-19 salgını dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yıkıcı etkilerini sürdürüyor. Gereken önlemleri almakta geç kalan ülkeler kâbusu derinden yaşarken, Türkiye bu sınavı uzman ve fedakâr sağlık personelimiz ve duyarlı milletimiz sayesinde minimum kayıplar ile geçirmektedir. Bu süreçte canı pahasına çalışan tüm görevlilere ve evlerinde kalarak salgının ilerleyişinin önlenmesine destek olan tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Detaylar

Sayı 16

Ülkemizde sektör paydaşlarımız ile birlikte faaliyet gösterdiğimiz her alanda ekonomik ve sosyal bütünleşmeyi sağlamak, uluslararası alanda söz sahibi konumumuzu güçlendirmek amacıyla, üreterek büyümeyi hedef aldığımız rekabetçi, inovatif, yerel ve küresel çözümler üreten daha güçlü bir ülke olmak, sahip olduğumuz bu verimli ve zengin topraklara olan borcumuzu ödemek için potansiyelimizi var gücümüzle kullanarak...

Detaylar

Sayı 15

Gıda güvenliğinin önemi, açlıkla mücadele ve ülkeler arasında gıda üretimi birlikteliğinin sağlanması adına farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl düzenlenen Dünya Gıda Günü’nü 16 Ekim’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ülkelerin ekonomik ve siyasal politikalarını gıda ve enerji güvenliği üzerine oluşturduğu, geliştirdiği ve yeni projeler üretip, yeni adımlar attığı, gelecek yüzyılın portresinin çizildiği önemli ve karmaşık bir süreç yaşamaktayız.

Detaylar

Sayı 14

Tarım ve gıdanın küresel seviyede önemi ve gündemdeki önceliği her geçen gün artarken, ülkelerin siyasal, ekonomik ve sosyal politikalarının oluşturulmasındaki etkin rolünü sürdürüyor. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu olarak bizler de bu rolün önemi çerçevesinde, sektörün temel taşlarını oluşturan kamu ve diğer...

Detaylar

Sayı 13

Başlangıçtan bugüne, Türkiye’nin yenilikçi ve daima ileriyi hedefleyen en büyük sanayi topluluklarından birine dönüşen sektörümüz ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu olarak 2019 yılının ilk çeyreğini geride bırakmış bulunuyoruz.

Detaylar

Sayı 12

Artık önümüzde daha çok çalışıp halkımıza daha iyisini sunmak ve ülke ekonomimize daha fazlasını kazandırmak için var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğimiz bir sene var. Tusaf Yönetim Kurulu olarak bizler, hem sektörümüzün geleceği, hem de ülkemizin refahı için ilk günkü heyecanla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyor olacağız.

Detaylar

Sayı 11

Türkiye un sanayisi, hem sektörümüz hem de ülkemiz açısından oldukça zorlu bir dönemi asgari hasarla geçirmek için var gücüyle üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Halkımızın temel besin kaynağı ekmeğin hammaddesini, sektörün üzerinde oynanan oyunlara ve sürdürülen kampanyalara rağmen tedarik etme sorumluluğunun bilincindedir.

Detaylar

Sayı 10

2017/18 sezonu buğday hasadı, bu yılki iklim şartlarının da etkisiyle normal dönemden yaklaşık bir ay önce başladı. Özellikle buğday için oldukça önemli olan mart ve nisan aylarının son derece kurak geçmesi hasat zamanını öne çekerken, mayıs ayı yağışları endişe duyulan ürün kalitesi konusunda çiftçimizin yüzünü biraz olsun güldürmüştü.

Detaylar

Sayı 9

Milletimizin vazgeçilmez besin kaynağı ekmeğin hammaddesi olan unun üretilmesinde ve ihracatında üzerine düşen görevi en iyi şekilde başaran un sanayicileri ailesine TUSAF Dergisi aracılığıyla tekrar minnetlerimi sunuyor, bereket, bol kazanç ve mutlulukla dolu bir yıl diliyorum.

Detaylar

Sayı 8

Ülkemiz ve yaşadığımız coğrafya üzerine oynanan politik ve ekonomik oyunların sayısının hat safhaya çıktığı bir yılı geride bırakıp, içerisinde yeni umutlar ve başarılar barındırmasını arzuladığımız yeni bir yıla merhaba diyoruz.

Detaylar

Sayı 7

Ekonomik ve politik belirsizliğin üst düzeyde olduğu bir coğrafyada ülke olarak tüm kararlılığımızla, 2023 vizyonu çerçevesinde yolumuza devam ediyoruz. İlk üç çeyreğini geride bıraktığımız 2017 senesinde ihracatta kendisinden beklenen performansı bu dönemde de sergilemeyi başaran un sanayii sektörünün tüm mensuplarını tebrik ediyor ve başarımızın devamını diliyorum...

Detaylar

Sayı 6

Ülkemiz ve sektörümüz açısından oldukça sıkıntılı geçen ancak yine de un sanayicileri olarak yeni rekorlar elde etmeyi başardığımız 2016/17 sezonunu tamamlamış bulunmaktayız.

Detaylar

Sayı 5

13. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu “Buğday ve Un Ticareti &Unlu Mamullerde Trendler ve Yenilikçilik” Uluslararası Kongre ve Sergisi Gerçekleştirildi

Detaylar

Sayı 4

Sektörümüz için yeni stratejiler geliştirilerek sanayimizi sürdürülebilir politikalar ile destekleyecek ortamın oluşturulması ümidiyle yeni bir yıla giriyoruz. Her yönüyle zorluklarla geride bıraktığımız 2016 yılında, un sanayimizin en üst düzey yasal temsilcisi sıfatı ile üyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmaların yürütülmesi...

Detaylar

Sayı 3

2015/16 Sezonu Türkiye Un Sanayi Sektör Raporu

Detaylar

Sayı 2

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), un sektöründe hizmet veren kuruluşları bir çatı altında toplayan ve sürekli gelişim ve çözüm odaklı stratejiler hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur...

Detaylar

Sayı 1

... Hazırlanacak derginin, sektörel politika ve stratejilerin oluşturulması, geleceğe yönelik projeksiyonlara ve piyasa araştırmalarına ışık tutması ve bu konudaki boşluğu doldurması açısından faydalı olacağı düşüncesiyle sektörümüze, camiamıza ve ilgililere hayırlı olmasını dilerim. Eren Günhan Ulusoy, TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylar