TMO ‘2013 SEKTÖR DEĞERLENDİRME TOPLANTISI’ ve Ekmek İsrafı Önlenmesi konulu ’RESİM VE KOMPOZİSYON YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ’

     Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Kuruluşunun 75. Yılı Münasebetiyle 2013 Sektör Değerlendirme Toplantısı ile Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası Resim ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi EKER'in Katılımı ile 19 Temmuz 2013 Tarihinde TMO Güvercinlik Tesislerinde Yapılmıştır. 

      Toplantı ve iftar yemeğinin açılış konuşmaları sırasıyla TMO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mesut Köse, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erhan Özmen,Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Sn. Halil İbrahim Balcı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi EKER'in katılımlarıyla yapılmıştır. Ayrıca toplantıya 
TUSAF Başkan Yardımcısı Sn. Ali İhsan Özkaşıkçı, Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Mesut Çakmak ve Sn. Cem Oğuz Kırtız katılmışlardır.

      Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dünyada üretilen gıda maddelerinin tamamının insanların ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğunu belirterek, "Ama sorun şu; yeryüzünde adalet eksikliği var, merhamet eksikliği var, sevgi eksikliği var" dedi. 

      Bakan Eker, Toprak Mahsulleri Ofisinde (TMO) düzenlenen "2013 Sektör Değerlendirme Toplantısı" ve iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, 75. kuruluş yılını kutladıkları TMO'nun gıda güvenliğinin sağlanmasında üretici, tüketici ve tedarik boyutlarıyla çok önemli bir işleve sahip olduğunu söyledi. Dünyada hububat fiyatlarının birtakım spekülatif hareketler ve pozisyonunu kaybetmek istemeyen ülke ve çok uluslu şirketlerin fiyatlarla yapay olarak oynamaları nedeniyle zaman zaman yükseldiğini ifade eden Eker, "2013 yılının üretim düzeyi bu anlamda olumlu bir etki yarattı ve fiyatlar makul bir düzeye indi" diye konuştu. 

      Dünyada üretilen gıda maddelerinin tamamının insanların ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğunu anlatan Eker, "Ama sorun şu; yeryüzünde adalet eksikliği var, merhamet eksikliği var, sevgi eksikliği var" ifadesini kullandı. Aşırı kar etme hırsının kendi gıdasını üretemeyen, ekonomisi yeterince istikrarlı olmayan ülkelerin aleyhine olduğunu ve o ülkelerde yaşayan 900 milyona yakın insanın bu durumdan olumsuz etkilendiğini kaydeden Eker, 900 milyonun içindeki 10 milyon insanın da her yıl açlığa bağlı sebeplerle hayatını kaybettiğini dile getirdi. Yeryüzünde üretilen gıdanın 1 milyar 300 milyon tonunun israf edildiğine dikkati çeken Eker, bu israfın çoğunluğunun gelişmiş ülkelerde görüldüğünü söyledi. Türkiye'de israf edilen ekmeğin tasarrufa yönlendirilmesi halinde hastane, okul, baraj gibi yatırımların gerçekleştirilebileceğine işaret eden Eker, ekmek israfını önleme kampanyasını bu anlayışla başlattıklarını belirtti. İsrafın önemli bir kısmının fırınlarda yaşandığını aktaran Eker, "Biz de Bakanlık olarak fırınlardaki israfın asgariye inmesi ile ilgili gerekli adımları atacağız. Çünkü bu, Türkiye'nin kaybıdır. Bütün insanlığın vicdanını kanatan bir meseledir" değerlendirmesinde bulundu. 

      Buğday ithalatı Türkiye'nin gıda bakımından güvende bir ülke olduğunu vurgulayan Eker, bu konuda bir sorun bulunmadığını anlattı. Buğday ithalatının arttığına ilişkin tartışmalara da değinen Eker, Türkiye'nin buğday ürünleri ihracatında önemli bir noktaya geldiğini söyledi. İthalatın ihtiyaçtan kaynaklanmadığını dile getiren Eker, ithal edilen ürünlerin dahilde işleme rejimi kapsamında yeniden ihraç edildiğine dikkati çekti. 


TUSAF Başkanı Erhan ÖZMEN' in konuşmasını görüntülemek için tıklayınız...

Toplantı görüntüleri için tıklayınız...

 Toplantıdan kareler...

fv

gh

gh


gd
 
Güncel Haberler Hızlı Erişim Bağlanıtılar Takip Edin

Ana Sayfa
Un Köşesi
Yayınlar
İstatistikler
TUSAF Foto Galeri
Basında Sektörümüz
İletişim

Türkiye Hububat Bülteni
Ticaret Borsaları Bilgi Sistemi
Rekabet Kurumu
Ekmeğini İsraf Etme

 

Günlük Gazete Haberleri


haberleri okumak
için tıklayınız

 

Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Linked-In
Pinterest

TUSAF Dergisi-Türkiye'nin Unu


dergiyi okumak
için tıklayınız

TÜRKİYE UN SANAYİCİLERİ FEDERASYONU
Üniversiteler Mahallesi, 1598 Cadde, A3 Plaza, No: 33, Bilkent Plaza, Bilkent, 06800, Ankara • Tel: (312) 440 04 54 • Faks: (312) 440 03 64 • E-Posta: bilgi@tusaf.org